Mały Miś

 

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądźposiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawekw Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, był kumplem do zabawy, kompanem podróży,przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary. Dnia 22 listopada 2018r. dzieci z grupy III zostały zaproszone przez panią Iwonę Tomasik dobiblioteki na kolejne zajęcia. Okazja była nie byle jaka, bo zbliżał się właśnie Dzień Pluszowego Misia. Pani Iwonka przybliżyła dzieciom informacje na temat zapoczątkowania tego święta. Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia “Teddy Bear”. Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Często są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia. Jest on patronem wielu przedszkoli i żłobków w Polsce i na świecie. Stał się również symbolem pomocy, dzięki akcji charytatywnej “Podaruj Misia”.

Po krótkiej prezentacji dzieci zostały poproszone do stolika i z przygotowanych wcześniej kawałków flizeliny i różnych ozdób przedzkolaki wykonywały swojego misia. A poskończonej pracy na każdego czekał słodki upominek Miś Lubiś.

Bardzo dziękujemy pani Iwonie za ciepłe przyjęcie i pouczające zajęcie!